Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Usuwanie kwiatów truskawek

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ogrodnictwo » Truskawki » Usuwanie kwiatów truskawek

Usuwanie kwiatów truskawek
Autor Wiadomość

marcolee
debiutant


Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 42
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 4/13
 30%
Wysłany: 2016-03-05, 10:58   Usuwanie kwiatów truskawek

Witam;
Istnieje powszechna praktyka, że truskawki powtarzające owocowanie,każdego roku po owocowaniu są usuwane, a na ich miejsce sadzone nowe.

Przez kilka lat uprawiając truskawki powtarzające, doszedłem do wniosku, że tego typu praktyki dają wielkie korzyści, ale tylko i wyłącznie szkółkarzom sprzedającym sadzonki...

Trzy lata temu postanowiłem zrobić mały eksperyment i pozostawiłem na kolejny rok truskawki odmian Evie II i Florin.

Wynikiem tego eksperymentu, było przekonanie, że w drugim roku owocowania w/w odmiany nie straciły na jakości, ani na ilości plonu w stosunku do roku pierwszego...

Evie II ma to do siebie, że w I i w II roku drobnieje, więc ta odmiana w moim przekonaniu to czysta pomyłka.

Natomiast Florin w I i w II roku owocowania ma duże, soczyste i pyszne do 70 gram owoce o smaku poziomek.

Co zatem przemawia za tym, że plantatorzy corocznie sadzą nowe sadzonki ? Ochrona przed szkodnikami i chorobami ?

Myślę, że zwalczanie chorób i szkodników nie stanowi większych problemów...W pierwszym roku owocowania, również trzeba zadbać o ich intensywną ochronę.

Moim zdaniem największym problemem przemawiającym za tym, że decydujemy się na coroczną wymianę sadzonek, są kwiaty. Na każdej truskawce wyrośnie ich około 50-100 szt i trzeba je usunąć..

Ale...W tunel foliowy wchodzi 1200 sadzonek x 80 groszy za sadzonkę wychodzi 960 zł + włóknina 140 zł =1100 zł coroczna wymiana sadzonek + robocizna.

Teraz, żeby oberwać kwiaty z 1 tunelu potrzeba 3 osoby na 8 godzin x 10 zł za godzinę pracy = 240 zł x dwa razy obrywanie = 480 zł.

Czyli sadzonki w drugim roku masz za pół ceny i nie ponosisz też kosztów sadzenia i włókniny...

Tak jak pisałem powyżej ochrona chemiczna i nawożenie jest podobne jak w roku pierwszym...No może z 50 zł więcej na tunel...


Się rozpisałem, a nie zadałem pytania, na które szukam odpowiedzi...:)

Czy znacie może jakiś środek chemiczny, którym można by te kwiatki przypalić ?

Koszty wtedy byłyby minimalne...

Szkółkarze przecież muszą czymś przypalać te kwiaty na matecznikach, bo pędy na powtarzających zaraz kwitną...



Będę wdzięczny za odpowiedz...
Ostatnio zmieniony przez marcolee 2016-03-05, 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2016-03-06, 12:46   Re: Usuwanie kwiatów truskawek

marcolee napisał/a:
Czy znacie może jakiś środek chemiczny, którym można by te kwiatki przypalić ?
Koszty wtedy byłyby minimalne...
Szkółkarze przecież muszą czymś przypalać te kwiaty na matecznikach, bo pędy na powtarzających zaraz kwitną...
Będę wdzięczny za odpowiedz...

Niestety szkółkarzom też zostają sekatory, dlatego sadzonki odmian powtarzających są drogie.

Co do owocowania w drugim roku to ma to sens jeżeli rośliny przetrwają zimę i nie masz ich posadzonych w matach kokosowych lub w doniczkach gdzie jest ograniczona ilość podłoża i tym samym ograniczony rozwój korzeni.

Poza tym słuszne spostrzeżenia ;-) Pozdrawiam
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

tyskie 
bywalec


Wiek: 42
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 66
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 1/16
 6%
Wysłany: 2016-03-09, 00:45   Re: Usuwanie kwiatów truskawek

marcolee napisał/a:
Witam;
Istnieje powszechna praktyka, że truskawki powtarzające owocowanie,każdego roku po owocowaniu są usuwane, a na ich miejsce sadzone nowe.

Przez kilka lat uprawiając truskawki powtarzające, doszedłem do wniosku, że tego typu praktyki dają wielkie korzyści, ale tylko i wyłącznie szkółkarzom sprzedającym sadzonki...

Trzy lata temu postanowiłem zrobić mały eksperyment i pozostawiłem na kolejny rok truskawki odmian Evie II i Florin.

Wynikiem tego eksperymentu, było przekonanie, że w drugim roku owocowania w/w odmiany nie straciły na jakości, ani na ilości plonu w stosunku do roku pierwszego...

Evie II ma to do siebie, że w I i w II roku drobnieje, więc ta odmiana w moim przekonaniu to czysta pomyłka.

Natomiast Florin w I i w II roku owocowania ma duże, soczyste i pyszne do 70 gram owoce o smaku poziomek.

Co zatem przemawia za tym, że plantatorzy corocznie sadzą nowe sadzonki ? Ochrona przed szkodnikami i chorobami ?

Myślę, że zwalczanie chorób i szkodników nie stanowi większych problemów...W pierwszym roku owocowania, również trzeba zadbać o ich intensywną ochronę.

Moim zdaniem największym problemem przemawiającym za tym, że decydujemy się na coroczną wymianę sadzonek, są kwiaty. Na każdej truskawce wyrośnie ich około 50-100 szt i trzeba je usunąć..

Ale...W tunel foliowy wchodzi 1200 sadzonek x 80 groszy za sadzonkę wychodzi 960 zł + włóknina 140 zł =1100 zł coroczna wymiana sadzonek + robocizna.

Teraz, żeby oberwać kwiaty z 1 tunelu potrzeba 3 osoby na 8 godzin x 10 zł za godzinę pracy = 240 zł x dwa razy obrywanie = 480 zł.

Czyli sadzonki w drugim roku masz za pół ceny i nie ponosisz też kosztów sadzenia i włókniny...

Tak jak pisałem powyżej ochrona chemiczna i nawożenie jest podobne jak w roku pierwszym...No może z 50 zł więcej na tunel...


Się rozpisałem, a nie zadałem pytania, na które szukam odpowiedzi...:)

Czy znacie może jakiś środek chemiczny, którym można by te kwiatki przypalić ?

Koszty wtedy byłyby minimalne...

Szkółkarze przecież muszą czymś przypalać te kwiaty na matecznikach, bo pędy na powtarzających zaraz kwitną...



Będę wdzięczny za odpowiedz...

Witam.
Sluszne spostrzeżenia co do szkółkarzy itd.,każdy chce z czegoś żyć wiadomo,ja osobiście sam rozmnażam na własne potrzeby wg wskazań i zaleceń wyżej wymienionych i jest ok,nie wiem jak to z powtarzającymi odmianami bo nie zajmuje się tym,za dużo wnikania w licencje itp.na własny uzytek można,ale ze zbytem cięzko i za dużo zabawy.
Jeżeli chodzi o likwidacje kwiatów to wiadomo "Basta",ale razem z całym krzakiem który odrośnie ale pewnie to się na nim odbije,więc lepiej nie.
Polecam gaz LPG,CNG z butli z zachowaniem szczególnej ostrożności,zmrozi je szybciutko i tylko kwiatki ucierpią:) idzie jak po maśle,nawet można zrobić taki opryskiwacz pod ciągnik,no ale w razie iskry może być nieciekawie.
Pozdrawiam:)
   
 
 

Freak 
bywalec


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 70
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 5/16
 31%
Wysłany: 2016-03-11, 08:48   Re: Usuwanie kwiatów truskawek

marcolee napisał/a:
1200 sadzonek x 80 groszy za sadzonkę wychodzi 960 zł + włóknina 140 zł =1100 zł coroczna wymiana sadzonek + robocizna.

Teraz, żeby oberwać kwiaty z 1 tunelu potrzeba 3 osoby na 8 godzin x 10 zł za godzinę pracy = 240 zł x dwa razy obrywanie = 480 zł.

Czyli sadzonki w drugim roku masz za pół ceny i nie ponosisz też kosztów sadzenia i włókniny...


Dla mnie ta opcja odpada :(

1200 x 0,8 + 140 =1100
3 x 8 x 95 = 2280 x 2 = 4560

Tu widać wyraźnie jaki wpływ ma koszt pracy na inwestycje w park maszyn :)

Swoją drogą, wiem że w Szwecji podatki i socjał jest chory, ale te 10zł nawet jak na warunki PL to chyba mało? To płaca na czarno na rękę, czy w tym są podatki i opłaty socjalne ?
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2016-03-11, 10:22   Re: Usuwanie kwiatów truskawek

Freak napisał/a:
Swoją drogą, wiem że w Szwecji podatki i socjał jest chory, ale te 10zł nawet jak na warunki PL to chyba mało? To płaca na czarno na rękę, czy w tym są podatki i opłaty socjalne ?


Od lipca 12 zł/h brutto minimum ustanowione przez rząd więc realne koszty pracy wzrosną i kalkulacja będzie nieaktualna. Ceny sadzonek pozostaną na podobnym poziomie.

Niedługo wiele się zmieni jak trzeba będzie tyle płacić pracownikowi z Ukrainy a nie 5zł/h

Wielu plantatorów na to nie przygotowanych może mieć kłopoty z płynnością finansową.
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

marcolee
debiutant


Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 42
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 4/13
 30%
Wysłany: 2016-03-11, 18:20   

A co z pracą na akord ? Większość plantatorów płaci od zerwanej kobiałki...Jak to teraz będzie ?
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2016-03-11, 18:25   

marcolee napisał/a:
A co z pracą na akord ? Większość plantatorów płaci od zerwanej kobiałki...Jak to teraz będzie ?


Będzie tak jak w ustawie czyli 12zł/h nawet za leżenie - a w interesie pracodawcy będzie motywacja do pracy.

Z punktu widzenie pracodawcy - nic ciekawego
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Freak 
bywalec


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 70
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 5/16
 31%
Wysłany: 2016-03-11, 22:18   

Czyli dokładnie tak jak w Szwecji w tej chwili. Zbierasz za wolno? = nie jesteś opłacalny.
Z mojego punktu widzenia, mam od groma papierowej roboty. Zgodnie z prawem, muszę mieć dokumentację w stylu: zarobek średni grupy za cały okres/czas pracy/sezon do tego zarobek indywidualnych pracowników, zarobek w przeliczeniu na godzinę, liczba godzin pracy i przerw... Ogólnie to ja mam w razie kontroli wykazać że ludzie dobrze zarabiają. Dodam, że większość ludzi nie wie jakie ma prawa, boi się itp.
   
 
 

marcolee
debiutant


Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 42
Poziom: 5

HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 4/13
 30%
Wysłany: 2016-03-11, 23:18   

Może da się to wszystko ominąć umową o dzieło...?

Pani X zobowiązuje się wykonać pracę taką i taką za tyle i tyle :mrgreen:
   
 
 

admin 



Pomógł: 92 razy
Wiek: 50
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 2275
Poziom: 38

HP: 130/4353
 3%
MP: 2078/2078
 100%
EXP: 127/153
 83%
Wysłany: 2016-03-12, 12:38   

marcolee napisał/a:
Może da się to wszystko ominąć umową o dzieło...
Pani X zobowiązuje się wykonać pracę taką i taką za tyle i tyle :mrgreen:


Raczej zapomnij o takich "obejściach". Ma wyjść 12zł na 1 h i koniec. W razie kontroli zapłacisz więcej :-/
_________________
Agroportal ....... Truskawki
   
 
 
 

Freak 
bywalec


Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 70
Poziom: 7

HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 5/16
 31%
Wysłany: 2016-03-15, 07:39   

admin napisał/a:
Ma wyjść 12zł na 1 h i koniec. W razie kontroli zapłacisz więcej :-/


Dokładnie tak działa to tutaj. Gorsze od takiej kary, są jej następstwa. Gazety niechętnie wspominają o tym co robią "nowo przybyli" czy bardziej po polsku "ciapki", a nie wiele więcej się tu ciekawego dzieje. Dlatego zaraz mają temat na pierwsze strony co skutkuje utratą klientów i napływem kontroli typu :US,migracyjny,ochrona środowiska i jak zawsze środowisko związków zawodowych*(które swoją drogą często same zaczynają takie akcje).
W Szwecji ze związkami zawodowymi nikt nie chce mieć do czynienia jako pracodawca :D

Swoją drogą, ta płaca minimalna to dla osoby mieszkającej w Szwecji to prawdziwe minimum. Nie wiem jak w PL te 12zł teraz, ale tutaj za 110kr (od czerwca 112) czyli ok 50zł na godzinę nie można kupić zbyt wiele i odpowiada to zarobkom w marketach na kasie np.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google