Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: mam ziemię i nie wiem co z nią zrobić

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » AgroForum » Pogawędki » mam ziemię i nie wiem co z nią zrobić

Przesunięty przez: KLAK
2008-07-12, 15:45
mam ziemię i nie wiem co z nią zrobić
Autor Wiadomość

Sergiuszz 
czytelnik


Dołączył: 12 Lip 2008
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-07-12, 12:34   mam ziemię i nie wiem co z nią zrobić

Jakiś czas temu odziedziczyłem po dziadkach niewielki kawałek pola około 5 ha nie było uprawiane od około 10 lat, pole zostało porośnięte brzozami, które same się zasiały. Jestem studentem prawa mieszkam od 5 lat w mieście jeśli chodzi o rolnictwo jestem typowym laikiem (pozostało mi tylko to co widziałem na własne oczy w wieku lat mniej niz 10. Potrzebuje wiedzieć czy coś opłacalnego można zrobić z tym polem, oczywiscie coś co nie wymagało by ode mnie dużego nakładu czasu studiuje i pracuje w szczecinie, wiec czegoś co nie wymaga jakiegoś dużego nakładu czasowego. Ziemia jak dziadek mi mówił jest klasy 4 i 5 przynajmniej była, nie wiem czy te wartości się zmieniają. Proszę o w miarę szybką i zrozumiałą dla laika odpowiedź.
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-07-12, 15:45   

Rolnictwo jest pracochłonnymi czasochłonnym zajęciem, nie ma normowanego czasu pracy, do tego o efektach produkcyjnych nie możemy być 100% przekonani. z tego co piszesz odziedziczyłeś 5 ha ziemi zarośniętej samosiewkami brzozy. Samo oczyszczenie takiego kawałka ziemi zajmie trochę czasu, a teraz co uprawiać?? Zyto?? albo jeśli jest to możliwe to postarać się o zgodę na zalesienie. Poświęcisz 1 wakacje, a zyski będziesz czerpał przez kilkanaście lat. doglądając tylko plantacji i grodzeń. Oczywiście na pewno ktoś napisze, że szkoda zalesiać... ale wg mnie w Twojej sytuacji wziąłbym to pod uwagę i zastanowiłbym się poważnie nad zalesieniem, skoro piszesz, że naturalna sukcesja dała o sobie już znać.
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

Sergiuszz 
czytelnik


Dołączył: 12 Lip 2008
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-07-13, 15:21   

Heh rozumiem a jaki jest przybliżony koszt ogrodzenia takiego skrawka ziemi no i oczywiście jego zalesienia? I jak wyglądają ewentualne zyski po jakim czasie je otrzymujemy?
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-07-14, 11:55   

Sergiuszz napisał/a:
Heh rozumiem a jaki jest przybliżony koszt ogrodzenia takiego skrawka ziemi


Sorry ale jak dla mnie 5 ha to ładny kawałek :mrgreen:
No a co do zalesiania poczytaj:
Link 1
Link 2

A co do Twoich odłogów to raczej to:
Cytat:
GRUNTY INNE NIŻ ROLNE - Przepis wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2008 r.
Pomoc na zalesienie gruntów innych niż rolne jest przyznawana rolnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1. Został wpisany do ewidencji producentów, stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
2. Zobowiązał się do:
a) zalesiania gruntów innych niż rolne, odłogowanych:
- z sukcesją naturalną, jeżeli grunty te spełniają warunki określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
- wymagających ochrony z uwagi na funkcje wodochronne lub glebochronne,
b) pielęgnacji założonej uprawy leśnej, przez 5 lat od dnia wykonania zalesienia
- zgodnie z planem zalesienia, w rozumieniu przepisów o lasach;



Pomoc na zalesienie gruntów innych niż rolne, z wyłączeniem gruntów położonych na obszarach NATURA 2000, jest przyznawana rolnikowi do gruntów:

1. Przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu, gdy zalesienia tych gruntów nie jest sprzeczne ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
2.
Spełniających wymagania dotyczące własności i powierzchni tak jak grunty rolne.

Pomoc na zalesienie gruntów innych niż rolne obejmuje wyłącznie wsparcie na zalesienie i premię pielęgnacyjną.



W ramach Programu pomoc na zalesienie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 20 ha.

POMOC NA ZALESIENIE
Pomoc na zalesienie dziali się na:

1. Wsparcie na zalesienie - stanowiące jednorazową, zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów zalesienia i ewentualnego ogrodzenia uprawy leśnej, w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów, wypłacaną w pierwszym roku licząc od dnia wykonania zalesienia;
2. Premię pielęgnacyjną - stanowiącą zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów prac pielęgnacyjnych oraz ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną, w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów, wypłacaną corocznie przez 5 lat licząc od dnia wykonania zalesienia.
3. Premię zalesieniową - stanowiącą zryczałtowaną płatność z tytułu utraconych dochodów wynikających z przeznaczenia gruntów rolnych na grunty leśne, w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów, wypłacanych corocznie przez 15 lat licząc od dnia wykonania zalesienia.

Wysokość wsparcia na zalesienie i premii pielęgnacyjnej jest uzależniona od kąta nachylenia stoku, na którym są położone wszystkie grunty przewidziane do zalesienia, objęte wnioskiem o pomoc.

Premia zalesieniowa jest przyznawana rolnikowi uzyskującemu co najmniej 20% dochodów z rolnictwa.


Całość

Radze podejść do najbliższego oddziału ARiMR i popytać. Oddziały regionalne ARiMR


A co do kosztów ogrodzenia to ogradza sie taka siatka leśna ceny: Klik
Pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

ekoszewczyk 
debiutant


Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 30
Poziom: 4

HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2008-07-14, 18:43   mam ziemię i nie wiem co z nią zrobić

to wszystko co ci napisali to prawda ,ale by prowadzic produkcje rolną dzisaj wcale nie trzeba miec maszyn wystarczy telefon kom. i kalkulator a kto jak nie prawnik tak dobrze będzie umiał liczyc :-D :-D
   
 
 

Sergiuszz 
czytelnik


Dołączył: 12 Lip 2008
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-07-23, 14:25   

Schemat II dotyczy wyłącznie leśnego zagospodarowania opuszczonych gruntów
rolniczych lub innych gruntów, dla których zalesienie stanowi racjonalny sposób
zagospodarowania (np. ochrona przed erozją). Zakłada się tu możliwość
wykorzystania sukcesji naturalnej w obrębie ww. gruntów.
W przypadku zalesienia z wykorzystaniem drzew rodzimych gatunków lasotwórczych
(Tabela 40) będących efektem sukcesji naturalnej na gruntach przeznaczonych do
zalesienia przyjęto, iż maksymalny wiek drzew nie może przekraczać 20 lat (I klasa
wieku drzewostanów), pokrycie powierzchni gruntu przez drzewa i krzewy powinno
przekraczać 50%. W przypadku niższego pokrycia powierzchni przez korony drzew
przewiduje się adaptowanie drzew przy przygotowywaniu powierzchni pod zalesienie.

Wątpię by pokrycie wyniosło 50% czyli będę musiał zalesiać cały obszar od początku?


W kolejnym z artykułów było napisane, że wysyokość premii zalesieniowej zależna jest od dochodu z roku poprzedniego, a jak wiadomo ziemia nie przyniosła żadnych dochodów no może poza dopłatami bezpośrednimi do łąki
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-07-23, 19:01   

Kolego wszystkiego na odległość ie możemy przewidzieć :mrgreen: Najlepiej podejdź do ARiMR i popytaj będziesz miał rozeznanie co i jak dokładnie wygląda w Twoim przypadku ;-)
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 

Sergiuszz 
czytelnik


Dołączył: 12 Lip 2008
Posty: 5
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-07-24, 15:39   

Rozumiem:) i dziękuje pozostaje mi teraz w najbliższym wolnym czasie przejść się do oddziału ARiMR w stargardzie i się zapytać. Myślałem, że ktoś z forumowiczów zalesiał już takie grunty i wie dokładnie "co i jak" mimo wszystko bardzo dziękuje bede pytał w tym temacie jak bede miał jakieś wątpliwości :)
   
 
 

KLAK 
Wredny moderator



Pomógł: 74 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 914
Poziom: 26

HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 75/78
 96%
Wysłany: 2008-07-24, 21:32   

I koniecznie napisz co Ci tam powiedzieli i opisz jak przebiegną prace :mrgreen:
pozdrawiam
_________________
Gość CHCESZ POMÓC? KLIKNIJ TUTAJ!!!
Piszę poprawnie po polsku
.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google