Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - :: Premia dla "Młodego Rolnika" i kredyt nMR

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Agro forum - forum rolnicze, sadownicze, ogrodnicze - Strona Główna » Ekonomika » Dopłaty i Fundusze Unijne » Premia dla "Młodego Rolnika" i kredyt nMR

Premia dla "Młodego Rolnika" i kredyt nMR
Autor Wiadomość

kamasz5 
czytelnik


Wiek: 31
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 2
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2012-11-02, 23:02   Premia dla "Młodego Rolnika" i kredyt nMR

Witam, jestem tutaj nowy i szukam porady u kogoś doświadczonego. Mam 20l i chciał bym założyć własne gospodarstwo rolne zajmujące się produkcją truskawek. Sytuacja przedstawia sie tak:
-mam doświadczenie związane z uprawą truskawek( moi rodzice mają 2h ziemi na której w dużej części są uprawiane truskawki)
-wiem że trzeba się przy tym napracować ale jest to opłacalne
- niedawno skończyłem szkołe nie związaną wgl z rolnictwem , ani z zawodem który aktualnie wykonuje,pracuje i zarabiam 1200 zł

W mojej sytuacji marzenie o własnym gospodarstwie wydawało sie nie realne ale kiedy zacząłem sie tym interesować zmieniłem zdanie. Planowałem starać sie o premie w wysokości 75 000 zł dla młodego rolnika ( spełniałem warunki posiadając wykształcenie średnie i opłacany krus..... przynajmniej wydaje mi sie że spełniałem, tak czy siak wykształcenie można uzupełnić w ciągu 3 lat) a po uzyskaniu premii starać sie o kredyt preferencyjny nMR ( można to łączyć, w sensie 75tys było by wkładem własnym), łącznie mógł bym uzyskać 375 tys na utworzenie własnego gospodarstwa. Mój misterny plan legł jednak w gruzach kiedy dowiedziałem sie że w roku 2012 nie prowadzono naboru wniosków o premię dla młodego rolnika i nie wiadomo czy wgl takowy nabór będzie jeszcze przeprowadzany w latach następnych..... nie wiem dlaczego ale odczytałem to jako - spadaj młody , kasa sie skończyła, nie masz na co liczyć.....
Nie poddałem się jednak i zadzwoniłem na infolinie ARiMR w sprawie samego kredytu ale Pani z którą miałem przyjemność rozmawiać nie była raczej zbyt dobrze poinformowana skromnie to ujmując.....
Postanowiłem wiec zwrócić sie z borykającymi mnie pytaniami do osób które być może miały podobne problemy, pytania , lub po prostu znają sie na rzeczy.
Kiedy dano mi do zrozumienia że nie mam co liczyć na premie w wysokości 75tys troszkę sie załamałem..... no bo nie ma się co oszukiwać ale przy moich zarobkach nie mam kasy na tzw"wkład własny" by uzyskać kredyt nMR..... zacząłem sie wiec zastanawiać skąd mógł bym pozyskać te pieniądze?? I właśnie to pytanie kieruję do was....skąd można pozyskać pieniądze które mogły by stanowić wkład własny dla kredytu nMR? To moje pierwsze i podstawowe pytanie. Liczę na poważne odpowiedzi.
   
 
 
 

rolniczymech 
debiutant


Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 18 Wrz 2012
Posty: 13
Poziom: 2

HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2012-11-02, 23:35   

Jak doskonale wiesz "premia dla młodego rolnika" wchodzi w skład Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, więc nie nie mogą tak sobie po prostu nie przyjmować nagle wniosków. Na Twoim miejscu udałbym się osobiście do jakiegoś większego oddziału ARiMR i nie dał się spławić - niech kierownik oddziału się wypowie, bo na infolinii to niestety nie mają często odpowiedniej wiedzy.
   
 
 

kamasz5 
czytelnik


Wiek: 31
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 2
Poziom: 1

HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2012-11-03, 10:11   

No tak, masz racje na infolinii nie są poinformowani, ale jedno powiedzieli na pewno, że w tym roku naboru wniosków o premie dla MR nie było.... PROW jest przewidziane na lata 2007-2013, przez pierwsze 4 lata nabór był a w tym roku już nie... być może pójdę za twoją radą i udam sie do jakiegoś wiekszego oddziału ARiMR żeby rozwiać moje wątpliwości. Tylko co wtedy kiedy okaże sie że naboru faktycznie już nie bedzie?? Mogę zapomnieć o swoim gospodarstwie czy jest jakiś inny sposób zdobycia kasy??
   
 
 
 

Dudziak 52 


Pomógł: 43 razy
Wiek: 28
Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 505
Poziom: 20

HP: 0/893
 0%
MP: 426/426
 100%
EXP: 39/52
 75%
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2012-11-03, 18:35   

Mieszkasz na obszarach gdzie rolnictwo ogarneło już wszystkie połacie pola czy jest dużo zaniedbanych nieużytków ?
_________________
jeśli pomogłem proszę daj "pomógł"
   
 
 
 

Syty01 



Pomógł: 38 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2010
Posty: 715
Poziom: 24

HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 17/68
 25%
Wysłany: 2012-11-08, 23:38   

Sprawa pokrótce wygląda tak że PROW na lata 2007-13 już się kończy, podczas przedostatniego naboru podczas którego przyznawano MR zwiększono limit najpierw dwukrotnie a później dano wszystkim którzy spełnili wymagania. Po rozliczenu tego okazało się że zostało jeszcze pieniędzy z PROW przeznaczonych na MR więc ogłoszono kolejny nabór wniosków i wydano resztę kasy. Jeśli Programy jakie są uruchomione teraz nie wyczerpią środków to możliwe że w 2013 będzie jeszcze jeden nabór na MR z pieniędze przesuniętych na z mikroprzedsiębiorstw.

Co do MGR to o ile pamiętam ma być nabór w woj. podkarpackim ponieważ tam nie wyczerpano jeszcze funduszy przeznaczonych na ten cel.

Jeśli ktos będzie lepiej poinformowany niż ja niech mnie poprawi.
   
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum

antyspam Truskawki - Sadzonki truskawek
Polecamy
reklama

reklama

Facebook

reklama google